Witamina D jest substancją, którą nasz organizm potrafi sam zsyntetyzować. Nazywana jest też „witaminą słońca”, ponieważ powstaje ona w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. I to właśnie synteza skórna jest jej głównym źródłem. Jednak w naszej szerokości geograficznej jest ona możliwa jedynie w okresie od kwietnia do września. Ponadto na stopień syntezy skórnej wpływa również stopień nasłonecznienia, karnacja skóry, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, a także masa ciała oraz ilość tkanki tłuszczowej.

Witamina D wykazuje wielokierunkowe działanie na organizm człowieka. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów i narządów – układu kostnego, nerwowego, mięśniowego, krążenia i odpornościowego. 

Rola witaminy D w organizmie wiąże się przede wszystkim z utrzymaniem równowagi wapniowo-fosforanowej. Związek ten zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Wpływa na odpowiednią mineralizację kości i zębów. Jest niezbędny do tego, aby szkielet cechował się dużą wytrzymałością i mniejszą skłonnością do złamań. Wpływa na układ endokrynologiczny i nerwowy. Coraz częściej podkreśla się jej rolę w zapobieganiu i łagodzeniu objawów depresji.

Chroni przed rozwojem cukrzycy. Utrzymując witaminę D na odpowiednim poziomie, przeciwdziałamy rozwojowi hiperlipidemii. Chronimy się też przed chorobami zębów i przyzębia. Witaminę D3 uznaje się również za skuteczny środek w leczeniu nadczynności przytarczyc. Warto zwrócić uwagę na to, że wiele badań, potwierdzających skuteczność stosowania witaminy D przy wymienionych dolegliwościach, obejmowało jednoczesne podawanie wapnia. Dlatego tak ważne jest dokładne przyjrzenie się diecie i ewentualne uzupełnianie tego składnika.

Witaminę D poleca się też w celu zapobiegania nowotworom, chorobom alergicznym i autoimmunologicznym, a nawet schizofrenii.