Potas, obok chloru i sodu, jest jednym z trzech minerałów, mających największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli zauważasz u siebie przewlekłe zmęczenie, nawracające bóle głowy, podenerwowanie lub problemy ze snem, może to oznaczać, że cierpisz na niedobór tego kluczowego pierwiastka. Utrzymanie prawidłowego poziomu potasu jest kluczowe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
To jeden z najważniejszych pierwiastków, występujących w naszym organizmie. Zależy od niego między innymi prawidłowe funkcjonowanie naszej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Jest również konieczny do prawidłowego spalania białek i węglowodanów. Jest niezbędny w procesie dotleniania naszego mózgu i komórek. Organem, który odpowiada za właściwe stężenie potasu w organizmie, są nerki.
Potas reguluje poziom pH komórek, odpowiada również za właściwe przewodzenie impulsów nerwowych, a jego właściwy poziom ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego i naszego mózgu. Od jego stężenia w organizmie zależą również zasoby glikogenu – związku, który odpowiada za prawidłową pracę mięśni.
Potas wypłukuje się z naszego krwioobiegu wraz z wydalaniem moczu i poceniem się. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby regularnie spożywać produkty bogate w potas – szczególnie istotne jest to dla osób aktywnych fizycznie i sportowców.
Najczęstszym objawem niedoboru potasu to złe samopoczucie, jest hipokaliemia. Objawy mogą być niegroźne, aczkolwiek uciążliwe, jak np. drganie powieki. Jednak długotrwały brak dostarczania potasu do organizmu, może wywoływać nawet zaburzenia rytmu serca i znaczny wzrost ciśnienia tętniczego. Niski poziom potasu powoduje też osłabienie mięśni lub ich drżenie, połączone z bolesnymi skurczami. Zaburza również prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wywołując zmęczenie, senność i problemy z koncentracją.