Mikroelementy to śladowe pierwiastki, których każdy żywy organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dla człowieka zapotrzebowanie na mikroelementy wynosi mniej niż 100 mg na dobę. Najlepszym źródłem tych pierwiastków jest pożywienie, ale u wielu osób pojawiają się ich niedobory związane z prowadzeniem nieregularnego trybu życia czy diety ubogiej w różnorodne pokarmy.

Obecnie do pierwiastków śladowych niezbędnych dla organizmu ludzkiego zalicza się: jod, fluor, miedź, kobalt, selen, molibden, oraz według niektórych źródeł również chrom, nikiel, selen, żelazo, cynk, bor. Niedobór tych pierwiastków może prowadzić do zaburzeń fizjologicznych.

Mikroelementy mogą mieć różne działanie w organizmie. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, która jest odpowiedzialna za transport tlenu do tkanek w ciele. Ponadto żelazo bierze udział w produkcji erytrocytów i odpowiada za wiązanie dwutlenku węgla w hemoglobinie i usuwanie go przez przenoszenie do płuc. Oprócz tego bierze udział w syntezie DNA, jest składnikiem wielu białek i enzymów odpowiadających za metabolizm, budowę skóry, włosów i paznokci oraz funkcjonowanie układu odpornościowego.

Z kolei cynk także bierze udział w syntezie DNA i RNA, ale też w syntezie białek, insuliny i nasienia. Odpowiada za prawidłowy metabolizm białek, węglowodanów, tłuszczów i alkoholu oraz chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Utrzymuje zdrowy stan włosów, paznokci i skóry. Ponadto chroni cerę przed trądzikiem bakteryjnym.

Inny mikroelement – miedź odpowiada za produkcję kolagenu, wzrost kości i produkcję erytrocytów, a także metabolizm kwasów tłuszczowych. Co ciekawe przyspiesza gojenie się ran i bierze udział w produkcji RNA oraz niektórych enzymów. Także molibden jest bardzo potrzebny do metabolizowania puryn, białek i tłuszczów.

Za prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego odpowiada z kolei mangan, ale też bierze udział w metabolizowaniu kwasów tłuszczowych i glukozy. Bor to składnik zwiększający poziom hormonów sterydowych, ale też poprawia wchłanianie wapnia, przez co pozytywnie oddziałuje na układ kostny. Z kolei fluor wpływa na stan zębów i szkliwa oraz gospodarkę fosforu i wapnia.

Niemniej ważny jest jod, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy czy kobalt, który jest składnikiem witaminy B12. Z kolei chrom odpowiada za regulację poziomu cholesterolu w organizmie. A selen wraz z witaminą E zapobiega przedwczesnemu starzeniu się.