Magnez to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Bierze udział w rozmaitych przemianach metabolicznych i wpływa na działanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego. Gdy w organizmie zaczyna brakować magnezu, możemy dość szybko to zauważyć.
Magnez wpływa na przebieg wielu funkcji życiowych i sprawność różnych układów w organizmie człowieka. Kształtuje elementy błon komórkowych i tkanek, a także uczestniczy w przemianach metabolicznych kwasów nukleinowych, białek, lipidów i węglowodanów. Pierwiastek wspiera działanie układu nerwowego, kostnego, sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego.
Niewystarczający poziom magnezu w ciele przekłada się na różne dolegliwości. Część z nich może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Reakcją organizmu na niedobór magnezu jest nadmierna kurczliwość mięśni, szybkie męczenie się (nawet po niedużym wysiłku), nadmierna potliwość, łamliwość paznokci i włosów oraz łuszczenie się skóry. Ponadto mogą występować migrenowe bóle głowy, zaburzenia widzenia, problemy z koncentracją i pamięcią, nerwowość, zmienność nastrojów, irytacja, stany depresyjne. Skutkami niewystarczającego poziomu pierwiastka w organizmie są również skurcze przełyku, migotanie przedsionków oraz zaburzenia rytmu serca.
Na niedobory magnezu narażone są przede wszystkim osoby żyjące w stresie, pracujące umysłowo, wykonujące na co dzień ciężką pracę fizyczną, stosujące restrykcyjne diety odchudzające oraz kobiety w czasie przekwitania.