Witaminy z grupy B odpowiedzialne są głównie za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, między innymi: łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają sprawność intelektualną oraz nastrój, ale to nie wszystko! Witaminy B wpływają korzystanie nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale wykazują również szereg innych korzystnych dla organizmu działań.
Jest to różnorodna grupa związków, z których wyróżnić można: witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina), witamina B3 (niacyna), witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B9 (kwas foliowy) oraz witamina B12 (kobalamina). Każda witamina z grupy B należy do substancji rozpuszczalnych w wodzie, a ich nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Witaminy B (poza witaminą B12) nie są magazynowane przez organizm, stąd tez bardzo ważnym jest ich stałe uzupełnianie. Wchłanianie witaminy B jest znacząco mniejsze podczas spożywania alkoholu.
Witamina B1
Witamina B1 nazywana jest tiaminą i uczestniczy w prawidłowym działaniu układu nerwowego oraz wspomaga pracę układu naczyniowo-sercowego. Odpowiedni poziom witaminy B1 w organizmie wpływa również na prawidłowy rozwój kości oraz uczestniczy w metabolizmie węglowodanów i białek. Tiamina odgrywa rolę kofaktora w procesie powstawania adenozyno-5′-trifosforanu, który jest głównym źródłem energii dla pracujących mięśni..
Witamina B2
Witamina B2 nazywana jest rybofalwiną, która pełni w organizmie ważną rolę, ponieważ uczestniczy w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczy, czyli wpływa na tempo przemian metabolicznych.
Dodatkowo ryboflawina wpływa korzystnie na pracę innej witaminy B, a mianowicie witaminy B6, która wraz z witaminą A współdziała w tworzeniu błon śluzowych. Zaleceniem do przyjmowania witaminy B2 jest między innymi: słaba przemiana materii oraz problemy z utrzymaniem wagi.
Witamina B3
Witamina B3 znana również pod nazwą niacyna lub witamina PP. Odpowiedni jej poziom w organizmie chroni nas przed objawami zmęczenia, apatią, bólami głowy oraz schorzeniami skóry. Witamina ta jest również niezbędna do syntezy insuliny, tyroksyny, kortyzolu i hormonów płciowych oraz warunkuje ona prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Niedobór witaminy B3 przyczynia się do wystąpienia zmian skórnych czy zmian w obrębie jamy ustnej i języka. Niedobry niacyny mogą objawiać się biegunkami i wymiotami.
Witamina B5
Witamina B5 nazywana jest kwasem pantotenowym. Witamina B5 jest niezbędna dla regeneracji błon śluzowych oraz skóry. Bierze udział w produkcji hormonów steroidowych, cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Kwas pantotenowy wpływa korzystnie na prawidłowe działanie układu nerwowego, a w tym właściwych funkcji poznawczych. W przypadku, gdy dojdzie do niedoborów witaminy B5, w organizmie mogą wystąpić następujące objawy: bezsenność i niepokój, ogólne zmęczenie, drgawki, mdłości, wymioty oraz biegunka.
Witamina B6
Witamina B6 znana również pod nazwą pirydoksyna. Bierze czynny udział w procesach przemiany białka, tryptofanu oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Witamina B6 jest niezbędna do produkcji hemoglobiny, ma wpływ na ciśnienie krwi, skurcze mięśni oraz pracę serca. Pirydoksyna uczestniczy w procesie tworzenia przeciwciał, wpływając tym samym na odporność organizmu. Zbyt mała ilość witaminy B6 w organizmie wywołuje zmiany nastroju, niedokrwistość, stany depresyjne oraz zmiany chorobowe skóry.
Witamina B9
Witamina B9 znana wszystkim jako kwas foliowy. Kwas foliowy bierze udział w syntezie DNA, obniża poziom homocysteiny we krwi oraz jest istotnym składnikiem dla spermatogenezy. Witamina B9 jest jednym ze składników biorących udział w syntezie neuroprzekaźników. Niedobór kwasu foliowego jest szczególnie groźny dla przyszłych mam, ponieważ może wywoływać niedorozwój płodu. Zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy dotyczy również osób z problemami alkoholowymi oraz dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Do niedoborów witaminy B w organizmie zalicza się między innymi: kłopoty z pamięcią, apatię, bladość, zmęczenie, bezsenność, zapalenie dziąseł, depresję oraz długo nie gojące się rany.
Witamina B12
Witamina B12 znana również pod nazwą kobalamina. Witamina B12 bierze czynny udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek oraz wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatków umożliwia ona syntezę w komórkach (głównie szpiku kostnego), zapewnia dobry nastrój oraz pobudza apetyt u dzieci. Do objawów niedoboru witaminy w organizmie zalicza się między innymi: objawy hematologiczne, drżenie rąk, drgawki, zaburzenia pamięci, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej, zespoły depresyjne, zaburzenia lękowe czy zespoły urojeniowe..